C h e s a p e a k e   B a y   R e t r i e v e r 

/ P o p i s    p l e m e n e /

Historie vzniku plemene

Předkové retrívrů od zátoky Chesapeake  byli vyšlechtěni ze psů podobajícím se novofundlanďanům začátkem 19.století. Byli používáni k lovecké práci – nadhánění, dohledávku postřelené zvěře a na její přinášení aportování a skvělé práci ve vodě, což prováděli s velkou náruživostí. Pravděpodobné bylo páření  s flat coated retrívrem, curly coated retrívrem a také je asi přimíšen irský vodní španěl spolu s některými setry.

První standard tohoto skvělého plemene  byl stanoven v r. 1885.


Standard FCI č. 236 :

            Země původu:   USA

      FCI – klasifikace:   Skupina 8, sekce 1 – Retrívři, sekce: přinašeči, s pracovní zkouškou

        Celkový vzhled:    Dobré proporce, hustě ochlupený ocas a mastná srst. 

        Charakteristika:    Pracovitý, živý s inteligentním výrazem. Již velmi brzy má rád vodu.

                      Hlava:    Tlama je krátká, nesmí vypadat špičatá. Lebka široká a lehce zakulacená. Stop by měl být znát  jen mírně. Volný pysk je nežádoucí.

                         Oči:    Středně velké, velmi světlé, nažloutlého zabarvení.

                         Uši:     Poměrně malé a nasazené vysoko na hlavě, lehce svislé, středně velké.

                    Morda:   Čelisti silné, rovné s dokonalým a pravidelným nůžkovým skusem.

                        Krk:    Středně dlouhý a svalnatý.

                        Srst:    Velmi hustá a krátká, neměla by být delší než 1,5 inch (4 cm). Srst je jemná, hustá a silně vlnitá. Na mordě a bězích je velmi krátká, zlehka zvlněná na ramenou, krku a kyčlích.Kudrnatá nebo místy kudrnatá srst je chybou.

                     Barva:     Všechny odstíny hnědé, podobné okolí v němž pes pracuje, s tím že žádná barva není preferovaná před druhou. Bílá skvrna na hrudi, břichu a prstech je přípustná s tím, že je lepší je-li menší a trojrozměrná.

                       Trup:    Široký a silný hrudní koš. Žebra jsou zakulacená a hluboká.Tělo má střední délku a je trochu spádité. Chybou je svinutý tvar nebo kapří hřbet. Hřbet je poměrně krátký, silný, ale s dobrými proporcemi.Zadní končetiny jsou velmi důležité, mají maximální význam pro pohyb. Měli by být vždy nasazeny trochu výše než ramena a stejně silné jako přední končetiny.

                      Ocas:    Středně dlouhý, se širokým nasazením. Je povoleno trochu delší ochlupení. Nesmí být nesen zakroucený nad hřbetem.

                     Nohy:     Silná šikmo postavená ramena musí dovolovat volnost pohybu. Nohy jsou středně dlouhé a musí mít rovnou stavbu se silnými kostmi a dobrým svalstvem. Střed přední nohy by měl být lehce prohnutý. Středně dlouhý je střed zadní nohy.

                     Tlapy:     Kulaté a silné. Prsty jsou zakulacené a zavřené. Na zadních nohou jsou chybou vlčí drápky a musí být co nejdříve po porodu odstraněny.

                  Velikost:    Výška v kohoutku u psa 58- 66 cm, u fen 53-61 cm.

                      Váha:     Psi 29,5-36,5 kg, feny 25-32 kg.

 

Povaha – charakter

  Sebejistí, relativně klidní psi s výraznou osobností a snášenlivou povahou, se smyslem pro povinnost a zodpovědnost zvládnout jakýkoliv úkol (lovecký, sportovně- kynologický, záchranářský apod.).

Ze všech retrívrů má nejsilněji vyvinutou potřebu ochraňovat. Úzce přilnou k rodině svého pána pokud je jejich povaha nezkažená jsou nekousaví a velmi tolerantní k ostatním psům.

„Chessis“ jsou citliví a rádi se učí a hrají si do vysokého věku. Jako lovečtí psi vykazují při práci značnou samostatnost. Jsou to silní, sportovní, inteligentní a pracovití psi, vyžadující dostatek pohybu a zaměstnání, s možností koupání, což přispívá k jejich spokojenosti.