NOVA  SCOTIA  DUCK  TOLLING  RETRIEVER

/ P o p i s    p l e m e n e /

Historie vzniku plemene

Předky tollerů bychom našli v Novém Skotsku– nedílné součásti Kanady. Křížením žlutého chesapeake bay retrívra, labradorského retrívra, flat coated retrívra s hnědými kokršpaněly a také irskými setry pro krásnou rudou až mahagonovou barvu. Je možné  spekulovat i o křížení se zlatými retrívry a koliemi či šeltiemi, což dokladuje více vyvinutý hlídací pud. Lovci dlouho sledovali chování lišek při lovu a proto vyšlechtili malého lišce podobného psa, aby mohli využít jeho „Tolling“ (lákající schopnost při lovení). Vodní ptáci zachytí záblesky (bílých skvrn) pobíhajícího psa a jsou vlákáni do sítí – takto bylo využito vlastností NSDTR pro odchyt beze zbraně. Na břehu pobíhající hravý Toller  láká a upoutává na sebe pozornost zvědavých  kachen až jsou na dostřel. Ulovené pak přináší. 

FCI uznala toto plemeno až v roce 1981, viz standard FCI č. 312


Částečný popis standardu FCI č. 312

           Země původu:   Kanada 

           Zařazení FCI:   Skupina 8,: přinašeči,slídiči a vodní psi,        

        Celkový vzhled:   Středně velký, silný, kompaktní, harmonický a dosti svalnatý pes, s velkou hbitostí,bdělostí a rozhodností. 

        Charakteristika:   Velmi inteligentní, velmi učenlivý a velmi vytrvalý. Jako silný schopný plavec je talentovaným a schopným aportérem ve vodě i na pevné zemi. Je vždy připraven k rychlé činnosti. 

                      Hlava:    Je dobře tvarovaná a trochu klínovitá. Lebka je široká lehce zaoblená.Musí být ve správném poměru k tělu. Mírný stop. Barva nosu by měla být v souladu s barvou srsti.

                         Oči:    Posazené dosti daleko od sebe, mandlového tvaru a střední velikosti. Barva jantarová nebo hnědá.Výraz milý a inteligentní.

                          Uši:   Trojúhelníkové, středně velké nasazené vysoko daleko vzadu na lebce, jsou u nasazení velmi lehce zvednuté.

                     Morda:   Čelisti dosti silné s úplným a nůžkovým skusem.

                        Krk:    Středně dlouhý a svalnatý.

                        Srst:    Dvojitá srst odpuzující vodu.Středně dlouhá a měkká s ještě měkčí hustou podsadou. Smí být  lehce zvlněná na hřbetě, jinak je hladká.

                      Barva:    Různé odstíny červené nebo oranžové. Bílé skvrny obyčejně na špičce ocasu, tlapách (nesmí dosahovat výše než doprostřed přední nohy), hrudi a čele.

                     Stavba:   Hluboký dobře vyvinutý hrudní koš, prsní kost dosahuje až k loktům,hřbet je krátký a rovný. Mírně povytažené partie břicha.

             Přední nohy:   Střed přední nohy stojí trochu šikmo a je silný.Tlapy s plovacími blánami, jsou středně velké, zavřené a kulaté s dosti kloubovitými prsty a tlustými polštářky.

              Zadní nohy:    Svalnaté, široké, rovné a paralelní.

                      Ocas:    Ocas sleduje v prodloužení velmi lehce se svažující zadek. Široký u nasazení, hojně porostlý chlupy. Musí být nesen pod linií zad, kromě případu vzrušení, nikdy se však nesmí dotýkat zad.

                  Velikost:    Výška v kohoutku u psa staršího 18 měsíců  48- 51 cm, u fen 45-48 cm. Jsou přípustné plus minus 3 cm.

                      Váha:    Psi 20-23 kg, feny 17-20 kg

Povaha – charakter

Velmi inteligentní, velmi učenlivý a velmi vytrvalý. Jako silný a schopný plavec je talentovaným a schopným aportérem ve vodě i na souši. Je vždy připraven k rychlé činnosti při sebemenším náznaku nutnosti aportování.Výrazný smysl pro aportování a hravost jsou základem schopnosti lákat kachny.

Obdivuhodná fixace na majitele a celou rodinu.